Obec Světnov | Kraj Vysočina | Okres Žďár nad Sázavou | Subregion Velké Dářko
Logo

Subregion Velké Dářko

VeDaFest je putovní festival pro všechny generace, který organizuje sedm obcí Subregionu Velké Dářko především pro své občany. Jedná se již o 4. ročník, který se koná každý rok v jiné obci. Letošní ročník se uskuteční 13.6.2020 ve Vojnově Městci. Přípravy jsou již v plném proudu a my pevně věříme, že se vše podaří, jak má. Již Vám můžeme představit většinu hudební produkce, těšit se můžete na českou country rockovou kapelu Děda Mládek Illegal Band, folk-popového zpěváka a písničkáře s kapelou VOXEL & Spol., kapelu Kejvavý koně z Havlíčkova Brodu s jejich našlapaným big beatem a samozřejmě nesmíme zapomenou na místní bigbeatovou kapelu Zakopanej pes. O večerní „zábavu“ do brzkých ranních hodin se postará kapela VINGL. Pro malé i velké návštěvníky bude opět připraven bohatý doprovodný program. Co všechno chystáme se dočtete v dalších vydáních Novinek. Těšíme se na viděnou!

Pavel Štefan, předseda DSO

Podnebí

Převážná část subregionu náleží podle klimatických charakteristik do oblasti mírně teplé s průměrnou roční teplotou 6 – 8°C. Výběžek hřebene Žďárských vrchů v severní a severovýchodní části regionu však do oblasti chladné. Roční úhrn srážek se pohybuje od 550 mm do 900 mm, přičemž nejvíce srážek na jeden měsíc spadne obvykle v červenci. Letní období s průměrnými denními teplotami nad 15°C trvá od konce června do začátku srpna (tzv. pravé léto). Letních dnů s průměrnou teplotou nad 20°C bývá v oblasti kolem 20. Zimní období s denní teplotou pod bodem mrazu začíná koncem listopadu a končí začátkem března. Kvalitní sníh, zejména pro lyžařskou turistiku, se v oblasti udržuje více jak 60 dnů v roce. Typické pro oblast jsou převládající západní a severozápadní větry. Území Subregionu Velké Dářko s nadmořskou výškou přes 600 m představuje s lesy a množstvím vodních ploch drsnější a vlhčí podnebí, než je tomu v obdobných podmínkách jiných českých pohoří, avšak podnebí zdravé a příznivé pro turistiku.

Historie

Území dnešního Subregionu Velké Dářko bylo poměrně dlouho zapomenutým krajem. Přes rozlehlé lesy a prales s bažinatou půdou vedl, snad již kolem roku 997, jen jeden ze tří průchodů hraničním hvozdem mezi Moravou a Čechami, tzv. Libická stezka. Vlastní osidlování kraje však započalo teprve v druhé polovině 13.století za přispění žďárského kláštera, s jehož osudy jsou nerozlučně spjaty dějiny obcí v regionu. Mýcení a vypalování lesů a pralesních hraničních hvozdů, zakládání osad a rybníků pro pohon hamrů, pálení dřevěného uhlí v milířích, hutnictví a sklářství tak neodmyslitelně patří k historii celé oblasti.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace